|
|||
A Magyar Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Egyesület (közismertté vált és emblémájában is szereplő rövid nevén MIE) 1962-ben Magyar Iparjogvédelmi Egyesület elnevezéssel alakult. Az Egyesület jelenlegi, tevékenységi körének megfelelően kiteljesített elnevezését 1996-ban a magyar szabadalmi rendszer és a Magyar Szabadalmi Hivatal fennállásának 100. évfordulója tiszteletére tartott ünnepi egyesületi közgyűlés hagyta jóvá. A MIE korábbi nevének kibővülése híven tükrözi azt, hogy az iparjogvédelem és a szerzői jogok oltalma egyre inkább a szellemi alkotások komplex jogvédelmét esetenként párhuzamosan, egymást kiegészítve, számos esetben pedig egymást legalább részlegesen átfedve és áthatva biztosító jogterületekké fejlődtek, amelyek a szellemi tulajdonjogok oltalmának egyenrangú részterületeit alkotják.
CÉLJAINK ÉS FELADATAINK A MIE céljai és feladatkörében végzett közhasznú tevékenységei körébe kiemelten az iparjogvédelmi és szerzői jogi oltalmat élvező alkotások jogvédelmének és hasznosításának tudományos és gyakorlati tanulmányozása, művelése, a szerzői jogi és iparjogvédelmi kultúra ápolása és terjesztése, az iparjogvédelemmel és a szerzői joggal összefüggő ismeretek közhasznú elterjesztése, továbbá az alkotó tevékenység és az alkotások hasznosításának szakmai-társadalmi eszközökkel való elősegítése tartoznak.
ALAPTEVÉKENYSÉGÜNK A MIE a szellemi, ezen belül különösen a műszaki-szellemi alkotások jogi oltalmára vonatkozó jogalkotás és jogalkalmazás fejlesztése érdekében számos értékelést, valamint javaslatot dolgozott ki, ezen tevékenységét napjainkban is folyamatosan végzi. Az iparjogvédelmi kultúra terjesztése érdekében szorgalmazza, és ahol mód nyílik rá, tagjai személyes közreműködése útján tevőlegesen is segíti a közép- és felsőfokú oktatásban a szellemi tulajdonjogok és azok oltalma alapfokú ismereteinek oktatását. Előadások, vitaülések, konferenciák rendezése, szakmai tanulmányutak szervezése, publikációk kiadása és terjesztése, szakkönyvtár fenntartása révén Egyesületünk fórumot biztosít a szellemi tulajdonjogok oltalmával foglalkozó szakemberek továbbképzéséhez. Egyesületünk jelentős műhelye a hazai iparjogvédelem elméleti és gyakorlati problémái megvitatásának és elemzésének. A MIE szakvélemények kidolgozásával és előterjesztésével intenzíven részt vett, és folyamatosan közreműködik a szakterületen folyó, főként a hatályos jogszabályok korszerűsítését és a jogharmonizációt szolgáló, az elmúlt években különösen jellemzővé vált jogalkotási tevékenységben. Ennek során, valamint a joggyakorlat alakulásának figyelése útján is, folyamatosan figyelemmel kíséri az alkotók érdekeinek érvényesülését, és fórumai útján kezdeményezi az ezen érdekeket sértő vagy ezek érvényre jutását gátló okok és gyakorlat megszüntetését.
SZOLGÁLTATÁSAINK A MIE különös súlyt helyez szakmai támogatás nyújtására egyéni és jogi személy tagjai részére. Tapasztalattal rendelkező szakembereink útján készséggel bekapcsolódunk a Kereskedelmi és Iparkamarák egyre markánsabban kialakuló vállalkozói felvilágosító és tanácsadó szolgáltatás-rendszereibe, és megállapodás alapján ezeket ellátjuk folyamatosan készülő ismeretterjesztő anyagokkal, kiadványokkal. Megbízás alapján a MIE szakemberei készséggel vállalják újítási-találmányi szabályzatok, módszertani anyagok összeállítását, illetve a már elkészített ilyen anyagok véleményezését. Kérés alapján a jogi tagok által javasolt témákban helyszíni előadást, konzultációt tartunk, esetenkénti szakmai és jogi tanácsadást is vállalunk. Az Egyesület tagságán kívül álló személyek és szervezetek részére is végzi közhasznú tevékenységét.
EGYESÜLETI ÉLET, KIADVÁNYOK, RENDEZVÉNYEK A MIE különböző szakosztályokat, jelenleg Találmányi-Szabadalmi, Védjegy-, versenyjogi és formatervezési, valamint Szerzői és Versenyjogi Szakosztályt működtet. A felsorolt Szakosztályokban és a MIE egyes aktív területi szervezeteiben is, évente több alkalommal a szakma elismert művelői által aktuális kérdésekről tartott előadásokat követő, a tapasztalatok szerint élénk érdeklődéssel kísért szakmai konzultációk és viták folynak. Fentebb körvonalazott tevékenysége és feladatainak teljesítése során a MIE együttműködik a tevékenységi körét érintő számos állami és társadalmi szervvel és szervezettel. Intézményes – együttműködési keret-megállapodással - kapcsolatban áll a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalával. A nemrégen elfogadott jogszabály alapján kezdeményezzük stratégiai partnerségünket a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériummal, hogy a szellemi tulajdonnal kapcsolatos jogalkotásban való részvételünket a jövőben is biztosítsuk. A MIE tagja a MTESZ-nek és kapcsolatot tart annak területi szervezeteivel és tagegyesületeivel, továbbá az AIPPI Magyar Csoportjával, a LES Magyar Tagozatával, a Magyar Szabadalmi Ügyvivői Kamarával, a Magyar Védjegy Egyesülettel, a Magyar Szerzői Jogi Fórum Egyesülettel, a Magyar Innovációs Szövetséggel, a Magyar Feltalálók Egyesületével, valamint a központi, területi és szakmai kamarákkal és egyes, a műszaki-szellemi alkotó tevékenységet ápoló és ösztönző alapítványokkal, köztük elsősorban a NOVOFER Alapítvánnyal.
ANYAGI FORRÁSAINK ÉS GAZDÁLKODÁSUNK A MIE működésének anyagi forrásait az egyéni tagdíjbevételek és jogi tagi hozzájárulások, a Nemzeti Civil Alapprogram működési támogatásának pályázatai, a fentebb említett fizető rendezvények bevételei és ráfordításai közötti szerény különbség, és a már ugyancsak említett kétévenkénti nemzetközi konferenciák hasznából akkumulált megtakarítások befektetésének kamatai képezik. Egyéni tagjaink – 2011. januárjától – 5.000 forintos éves tagdíja (más keresettel nem rendelkező nyugdíjas és tanuló tagjainktól kedvezményes, évi 2.000 forint tagdíjat kérünk), valamint jogi tagjaink lehetőségeiktől és hajlandóságuktól függően vállalt, átlagosan 80.000,- jelenlegi legmagasabb összegként 300.000,- forint között mozgó éves hozzájárulásai a felsorolt egyéb források hiányában messze nem fedeznék az egyre növekvő fenntartási és működési költségeket. A MIE konferenciáit, előadásait és más szakmai programjait jellemzően önkéntes, előadói díjra nem számító közreműködők bevonásával és segítségével rendezi, minden tekintetben törekszünk költségeink ésszerű visszafogására, mert működésünket szolgáltatásainkat csak ilyen előrelátó, tudatos és gondos gazdálkodással tudjuk a tagság által joggal elvárt színvonalon tartani.
JÖVŐKÉPÜNK Mottónk a bizakodás, és meglévő eszköztárunkkal, szellemi tőkénkkel hozzájárulás a hazai gazdaság mielőbbi fellendüléséhez, amelytől a szellemitulajdon-védelem is várhatóan újra felértékelődik, megélénkül és kiteljesedik. Jelenleg ennek konkrét módja a szakterület és eszköztárának különböző szintű megismertetése és oktatása. Folyamatban lévő tevékenységként ehhez korszerűsíteni kívánjuk a vállalkozók számára korábban már összeállított ismeretterjesztő kiadványt, és meg kell találni a terjesztés eddiginél hatékonyabb csatornáit. Kapcsolatot kell keresni és találni a működő gazdaságivezető-képző intézményekhez, ilyen tanfolyamokat működtető szervezetekhez. Meg kell keresni ehhez a magánszféra ilyen orientáltságú létező vállalkozásait és az ilyen jellegű államigazgatási működtetésű intézményeket is. A vezetőképzésben való felhasználás céljára, de már az ezzel professzionálisan foglalkozó intézmények megközelítéshez is, célkiadványt kell készíteni arról, hogy a saját kizárólagos jogok és a versenytársak ilyen jogai milyen aktív és passzív szerepet tölthetnek be, konkrétan milyen előnyöket biztosíthatnak és milyen veszélyforrásokat jelenthetnek a gazdaság szereplői számára. Az ismeretterjesztés és oktatás körébe eső feladatok konkrét alakba öntése és megvalósítása mellett az iparjogvédelemnek általában is nagyobb publicitást kell keresni, ezen belül a MIE-ben folyó munkát, a létező és jövőbeni kiadványokat és a rendezvényeket törekedni kell szélesebb körben publikussá tenni például azzal, hogy a médiák fokozott igénybevétele mellett a MTESZ szűkebben szakmai tagegyesületei felé is erősebben nyitunk és ajánljuk magunkat.
CSATLAKOZNA HOZZÁNK? Amint azt érzékeltetni próbáltuk, tudunk értékes szolgáltatásokat nyújtani, de bőven van még tennivalónk is. A Magyar Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Egyesület örömmel üdvözöl tagjai sorában minden érdeklődőt. Az egyéni vagy jogi tagként belépés mindenki számára nyitott, annak minimális feltételeiről és a MIE szolgáltatásairól Titkárságunk készséggel ad további és részletes tájékoztatást. Kérjük, tájékozódjon az alábbi címen: Magyar Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Egyesület Titkársága |